نمایش محتوا

 


شماره خبر :٥٥٥٦٩٠ 

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١ مهر ١٣٩٨    ا   ١٠:٣١
گزارش نشست هم اندیشی اساتید با موضوع راهکارهای گفتمان سازی، تحقق و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب
گزارش نشست هم اندیشی اساتید با موضوع راهکارهای گفتمان سازی، تحقق و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :

به گزارش روابط عمومی نهاد رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی، نشست هم‌اندیشی جهت بحث و بررسی راهکارهای گفتمان سازی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به میزبانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی با حضور  جمعی از اساتید فرهیخته و هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی در سالن شورای کتابخانه مرکزی این دانشگاه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه  ۲۷ و ۲۸ خرداد برگزار شد.

در این نشست دوروزه با محوریت موضوع راهکارهای گفتمان سازی بیانیه گام دوم انقلاب در دو سطح دانشگاهیان به‌طور عام و دانشگاهیان دانشگاه علامه طباطبایی(ره) به‌طور خاص از سوی اساتید محترم مورد بررسی، تحلیل و واکاوی قرار گرفت. وجود دغدغه در تحقق عملی این بیانیه و نیز هم‌افزایی جمعی جهت رسیدن به راهکارهای مطلوب و عملیاتی موجب فضایی جدی و تحلیلی مبتنی بر نگاه از ابعاد مختلف به موضوع گردید.

جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر صادق اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ابتدای نشست ضمن تشکر از حضور اساتید در این نشست مهم؛ در بیاناتی  با استناد به آیه شریفه ۱۲۸ سوره نحل شرط پیروزی حرکت‌های اجتماعی را دو ویژگی مهم دانسته ایراد داشتند : نخست اعتقاد و اعتماد و باور داشتن به وعده‌های الهی که منجر به استقامت و استواری لازم می‌شود و دوم اهل عمل نیکو بودن ضرورت اقدام و فعالیت و حرکت است. ایشان افزودند نمی شود از مردم انتظار داشت پای نظام باشند و در اداره کشور به فکر آنان نباشیم، اقدام و حرکت برای رشد جامعه ضروری است. رهبر انقلاب در دیدار اساتید دانشگاهی فرمودند به یکی از وزرا خطاب داشتند: وظیفه دستگاههاست که برای گرفتن راه و راهکار به سمت دانشگاهها بیایند و به مراکز علمی مراجعه کنند.

وی در ادامه افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار دانشگاهیان مبنی بر ضرورت تبیین علمی مسائل و مشکلات مدیریتها و دستگاهها توسط نخبگان علمی به نظر می‌رسد رسالت دانشگاهیان در تبیین علمی و منطقی برای گفتمان سازی و حل مسایل بسیار با اهمیت باشد و در این خصوص دستگاههای مختلف ضروری است طبق تاکید معظم له به تبیین‌های صورت گرفته مراجعه کنند و رسانه ظرفیتی است که می تواند در عرصه فرهنگ سازی و گفتمان سازی بیانیه و ترویج تبیین علمی نخبگانی نقش جدی ایفا کند.

مسئول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه با اشاره به راه‌اندازی اندیشکده راهبردی بیان با حضور دانشجویان و اساتید، گفت: این اندیشکده قرار است به تبیین علمی مباحث راهبردی ذیل بیانیه گام دوم انقلاب بپردازد و فرصتی برای بهره مندی از نخبگان دانشگاهی و حوزوی ایجاد کند.

جناب آقای دکتر سلیمی رئیس دانشگاه با بیان اینکه نباید به بیانیه گام دوم و این جلسه مهم، نگاهی تشریفاتی و صرفاً شرکت در یک نشست داشته باشیم افزودند بحث کاملاً جدی و کاربردی باید باشد ما وارد یک عصر جدید درصحنه بین‌الملل شده‌ایم بعضی‌اوقات این را در زبان می‌پذیریم اما در عمل به‌گونه‌ای دیگر عمل می‌کنیم. ایشان افزودند؛

رسالت دانشگاه آنچه بر مبنای بیانیه گام دوم ترسیم می‌شود: ابتدا باید گذشته را به‌درستی بشناسیم هم گذشته خودمان و هم تجربیات جهانی دوم تربیت نسل جوان محقق اندیشمند آفرینشگر که احساس امید و آزادی کنند سوم اخلاق و معنویت، چگونه اخلاق خود و دانشجویان را تنظیم کنیم؟  چهارم سبک زندگی، کاربرد سبک زندگی در ادبیات، ناچاریم وارد یک وضعیت سبک زندگی متعالی شویم.


در پایان نشست با تاکید بر اهمیت استمرار این گونه جلسات که موجب دغدغه آفرینی، افزایش بینش، نگرش جامع به موضوع و بیان راهکارهای عملی می‌شود، اجماع بر جایگاه هدایت‌گر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و بخصوص دانشگاه علامه طباطبائی (ره) گردید.

 
خروج
خدمات پرکاربرد

اطلاعیه ها

فرم های پرکاربرد ادارات