مسجد

تست اول
گزارش نشست هم اندیشی اساتید با موضوع راهکارهای گفتمان سازی، تحقق و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب
حجت‌الاسلام اکبری‌اقدم در برنامه تلوزیونی «یه روز تازه» : حضور فعال در عرصه علم و پژوهش، یکی از مصادیق اقدامات جوانان برای تحقق بیانیه گام دوم است

تست اول

گزارش نشست هم اندیشی اساتید با موضوع راهکارهای گفتمان سازی، تحقق و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب

گزارش اولین نشست از سلسله نشستهای هم اندیشی استادان با موضوع «مسئولیت دانشگاه در قبال هنجارها و ناهنجاری های فرهنگی اجتماعی، با تأکید بر راهبردها و اقدامات عملیاتی»

گزارش نشست هم اندیشی اساتید با موضوع راهکارهای گفتمان سازی، تحقق و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب

مراسم احیای شب‌های قدر در مسجد امام علی (ع) دانشگاه برگزار شد

مسابقه آنلاین "تاریخ زندگانی امام علی (ع)" - تمدید شد

ضیافت اندیشه کارکنان ویژه ماه مبارک رمضان1398

جلسه معارفه مسئول هیئت فرهنگی، مذهبی امام علی (ع) دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین اکبری اقدم به مناسبت بزرگداشت روز کارگر و فرارسیدن ماه مبارک رمضان

نشست تخصصی آسیب‌شناسی بحران‌هاي پولي و بانكي و راه‌حل‌هاي برون‌رفت از آن در دانشكده اقتصاد برگزار شد

مراسم معارفه مدیر اجرایی جدید دفتر نهاد رهبری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

جشن میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان، با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین اکبری اقدم مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علامه طباطبائی در خوابگاه شهید همت برگزار شد

جشن بزرگ اعیاد شعبانیه در دانشکده ادبیات برگزار شد+گزارش تصويري

جلسه هم انديشي اساتيد دانشكده اقتصاد با عنوان آسيب شناسي بحران‌هاي پولي و بانكي و راه‌حل‌هاي برون رفت از آن برگزار شد

همایش سینما سلطه هالیوودیسم با سخنرانی احمد قدیری در دانشکده مدیریت و حسابداری برگزار شد

يازدهمن نشست تحول در علوم انساني برگزار شد

جلسه هم انديشي اساتيد دانشكده اقتصاد با عنوان آسيب شناسي بحران‌هاي پولي و بانكي و راه‌حل‌هاي برون رفت از آن برگزار مي‌شود

مصاحبه با سرکار خانم دکتر برهمن، در حاشیه نشست دانش‌افزایی اساتید اسفندماه، مشهد مقدس

مصاحبه با جناب آقای دکتر روحی در حاشیه نشست دانش‌افزایی اساتید اسفندماه، مشهد مقدس

غرس نمادین سه اصل نهال درخت گیلاس در محوطه دانشکده ادبیات به مناسبت پانزدهم دیماه روزدرختکاری، و آغاز هفته منبع طبیعی

 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست هم اندیشی با عنوان تحول در علوم انسانی از دید گاه اساتید قرآن و معارف اسلامی

 

نشست هم اندیشی با عنوان تحول در علوم انسانی از دید گاه اساتید قرآن و معارف اسلامی
به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشکده ادبیات،الهیات و زبانهای خارجی دانشگاه علامه طباطبائی نشستی با حضور استادان گروه قرآن و حدیث و الهیات و معارف اسلامی در سالن شهید مطهری این دانشکده در تاریخ 14 آذر ماه 1396 برگزار گردید.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن خیر مقدم به استادان نکاتی را درخصوص چرایی اسلامی سازی و ضرورت تحول در علوم انسانی اشاره کردند.
دکتر غلامرضا زکیانی رئیس دانشکده نیز ضمن خوش امد گویی به حضار سخنان خود را در این باره مطرح کردند که محور اصلی بحث قرار گرفت.
در این نشست دکتر محسن حبیبی دبیر جلسه بودند و مدیریت جلسه را بر عهده داشتند.
دکتر غلامرضا زکیانی رئیس دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی ضمن خیر مقدم به حضار و تاکید بر برگزاری چنین نشست هایی گفتند: اعتقاد دارم تمدن اسلامی جدید آغاز شده است، از بهمن 57 آغاز شده است. تمدن اسلامی در این عصر ویژگی هایی دارد که با صده چهارم و پنجم تفاوت دارد چرا که ان زمان یا تمدنی وجود نداشت یا بدست مسلمین بوده. سالهاست بحث علوم انسانی مطرح شده است که یکی از ریشه ای ترین علوم و اصول است و دانشگاه ها یکی از ارکان آن ها است.
چند سوال مطرح است. دانشگاه چه کاری کرده و دانشکده ادبیات و الهیات چه کرده است. ابتدا بحث آموزش است. که در بحث آموزش ما تاکنون چه کارهایی کرده ایم . بنده اعتقاد دارم علوم انسانی مشکل اصلی ما نیست ، مشکل اصلی ما این است که ما در نهادی کار می کنیم که 70-80 سال پیش از غرب امده. حال می خواهیم ان را تغییر بدهیم. ما برای دانشجو هایی که در خاواده تربیت شده و به دست ما سپرده شده چه کرده ایم. همه ما برای این قضیه مسئول هستیم ما از دانشگاه پیش از فایده ضرر می بینیم. دانشگاه جوری ساخته شده که ما تربیت اسلامی ایرانی را نمی توانیم داشته باشیم، تا اسن سبک دانشگاه وجود دارد دستمایه ندارد.
دانشگاه به نیاز های واقعی و اساسی ما جواب نمی دهد. اگر دانشگاه بتواند خودش را اصلاح کند مطمئن باشید تحول در علوم انسانی به وجود خواهد آمد و خود به خود اسلامی نیز می شود و علوم ما به تناسب معیار های جامعه متحول و اسلامی می شود.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیان داشتند: چرا اسلامی سازی باید صورت گیرد، چون علم خودش را باز آفرینی می کند و متحول می شود. شورای عالی تحول در علوم انسانی 4 آیتم را برای خود مطرح کرده است: 1- بومی سازی 2- اسلامی سازی 3- روزآمدی 4- کارامد سازی و اثر بخشی
بنا داریم یک یا دو کارگروه فلسفه و معارف و علوم قران و حدیث تشکیل دهیم.
دانشگاه علامه طباطبائی ظرفیت بالقوه دارد باید آن را بالفعل تبدیل کنیم.
دکتر صدقی گروه معارف : دانشگاه علوم انسانی تا مدرک گونه هستند و معیار فقط مدرک دادن است درست نمی شود. این دانشگاه ها در شان انقلاب اسلامی نیست. ما دانشجو تربیت می کنیم که منشی یا کارمند شوند؟ نظام آموزشی کشور باید تغییر کند یعنی درس برای مسب پول داده نشود.
دکتر مهر علی لطفی گروه معارف: نفس برگزاری این جلسات تحول است. ما نباید انتظار داشته باشیم یکدفعه تحول ایجاد شود. اگر یکدفعه باشد می شود انقلاب. باید هدف مشخص شود که ما برای چه کی خواهیم تحول ایجاد کنیم سپس روش آن و ضرورت آن را مشخص کنیم. چرایی باید مشخص شده و چگونگی تحول در علوم انسانی باید مشخص شود. و چرا در این مقطع زمانی به دنبال این تحول هستیم.چرا که ما در مرحله ثبات در انقلاب هستیم که به دنبال این تحولات می گردیم. تمام تلاش ما باید این باشد که در فضای تحول از سیاسی کاری دست بکشیم چرا که باعث انحراف در کار می شود. مصادیق واقعی در علوم انسانی را مشخص کنیم . گفتمان و صبحت ها را داشته باشیم. هر تحولی نیاز به نیروهای متخصص دارد. علوم انسانی باید کاربردی شود.
حجت الاسلام والمسلمین عنایت الله شریفی مدیر گروه معارف: بحث تحول یکی از دغدغه های رهبری است. با شعار دادن کار راه به جای نمی برد. باید کارهای زیر بنایی انجام دهیم. ما برای اینکه دانشگاه هایمان را اسلامی بکنیم باید مبنا و علم را مورد توجه قرار بدهیم . هر علمی برای خودش مبانی و بنیان هایی دارد. هر وقت ساخته شد، علم و عالم و دنیا ساخته می شود. مهمترین چیز و اساسی ترین چیز خداست و باید اساسش را در علم قرار دهیم. اول باید مفهوم شناسی بکنیم و تحول تغییر داده است. یعنی جامعه شناسی با فاسفه یا روانشناسی غربی را با چند نکته اسلامی ادغام بکنیم و بگوییم تحول انجام داده ایم. باید کار قرآنی بکنیم. قرآن به هر جا رفته تحول ایجاد کرده. سنت پیامبر سنت تحول خواه است.
باید عالم به زمان باشیم کاری که پیامبر انجام داد و تحول عظیم در جزیره العرب ایجاد کرد.
دکتر علی شریفی گروه علوم قران و حدیث : دانشگاه باید ناظر بر جامعه باشد و دانشگاه نباید منقطع از جامعه باشد. دانشگاه ناظر بر جامعه یا ساختار های وزارت علوم منطبق نیست. هندسه آموزشی عالی غلط است. تولید مدرک غلط است. فرآیند تحول دستوری نمی شودو مینای تحول در علوم انسانی باید قرآن بنیان باشد. پژوهشگاه باید از سوابق گذشته استفاده کند و برگشت به عقب نداشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا ابراهیم نژاد گروه معارف اسلامی: تحول در علوم انسانی هفت شهر عشق است و ما اندر خم یک کوچه ایم. هر کس که متولی تحول است باید علوم انسانی را اشزاف داشته باشد ثانیا آفات آن را اشراف داشته باشد و در قله ای باشد که اشراف به مسایل خود باشد.
برای اشخاص پروژه تعریف شود در موارد خاص.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا بصیری گروه علوم قران و حدیث: علوم انسانی اگر بخواهد تحول پیدا کند باید از دبیرستان و آموزش و پرورش شروع شود. همه امور تقصیر دانشگاه نیست. در نظام جدید جمع حوزه و دانشگاه چگونه است. باید حوزه دانشگاهی و دانشگاه حوزوی یا فقه دانشگاهی و دانشگاه فقهی داشته باشیم. جامعه باید متوجه شود که دادن مدرک برای شغل نیست. یک جامعه اسلامی باید جامعه علم آموز باشد نباید علم برای نان ترویج شود . تحول یک پازل است و تدریجی نیست و قرار نیست یک انقلاب باشد باید در دراز مدت انجام شود . همایش قران و علوم انسانی برگزار شد که یک همایش مبنایی بود و کلیات را مد نظر داشتیم و به جزئیات نپرداخته شد.
حجت الاسلام والمسلمین علی کربلایی پازوکی گروه معارف: یکی از مشکلات اجتماعی را انتخاب کنیم و روی آن کار کنیم و برای آن راهکار بدهیم یا توسط کمیسیون تلفیق ((اقتصاد و حقوق . روانشناسی و ....)) درست شود و مشکلات و مسایل جامعه را پیدا کنیم و آن را انجام دهیم تا بتوانیم یک درد اجتماعی را درمان کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین صفا حسینی: یکی از علل طرح بحث تحول این است که علم جدید خدا را کنار گذاشته است و دغدغه اصلی ما این است و این علم سکولار چه می کند با بشر. ما باید بنیادی کار کنیم یعنی حتی علم فهم قران را بومی کنیم . به جای اینکه بحث اسلامی کردن علوم کنیم باید بحث کنیم ببینیم می توانیم علم دینی را پیاده کنیم یا دینی کردن علوم یعنی در ابتدا برای اثبات این با قرآن از علم جدید استفاده کنیم. باید رابطه عقل و دین را مشخص کرد.
در پایان مقرر گردید کارگروهی متشکل از دکتر لطفی، دکتر پازوکی دکتر شریفی، دکتر اشرفی و دکتر بصیری با مدیریت زکیانی تشکیل گردد.

 

 

 

 

 


 


 


٠٩:٣٣ - شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٢٠٣١    /    تعداد نمایش : ١٦٥٧خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>