چاپ        ارسال به دوست

گزارش جلسه شورای تحول علوم انسانی به میزبانی نهاد رهبری دانشگاه علامه طباطبائی (ره)

 پنجمین جلسه شورای تحول در علوم انسانی که با حضور دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علامه طباطبائی و اساتید فرهیخته بسیجی دانشگاه علامه طباطبائی در محل سالن همایش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.

جناب حجت الاسلام دکتر رستمی ضمن عرض خیر مقدم به همه حضار و اساتید گرامی، با بیان اینکه همه، تاثیر و تقدم علوم انسانی بر سایر علوم را واقفیم و نیاز به اثبات این مطلب نیست. فهم علوم انسانی و تغییر آنچه که در علوم انسانی نهادینه شده است و به خورد مخاطبین داده شده و در کشور نیز مورد پذیرش قرار گرفته است کار سخت و دشواری است، اما هرکجا که همت و حمایت جدی بوده اتفاقات مبارکی رخ داده است.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی افزود؛ تمام تحولاتی که در حوزه محصولات فنی یا به تعبیری غیر از علوم انسانی رخ داده در مقابل عظمت و اهمیت علوم انسانی بسار اندک است. خداوند متعال وعده نصرت و یاری داده، امیدواریم با همت و تلاش شما اندیشمندان و حمایت دکتر سلیمی به زودی برکات این مجاهدت کبیر را مشاهده نماییم.

در ادامه جناب آقای دکتر سلیمی رئیس محترم دانشگاه علامه طباطبائی در جمع اعضای شورای تحول در علوم انسانی با بیان اینکه، تحول علوم انسانی در جامعه ایران گریز ناپذیر است افزود؛  فکر نکنید امروزه حتی در جهان غرب یکپارچگی فکری وجود دارد. همه آنها بر این مسئله اتفاق نظر دارند که باید جور دیگر فکر کردن را تجربه کنیم. در هر دوره‌ای در جهان شرایط متفاوت اجتماعی باعث شکل‌گیری یک نوع زیست انسانی شده است.
 در پایان دکتر سلیمی با تشکر از استاد خسروپناه برای ارائه روش‌های مفید در جلسلات قبل، از اختصاص شورای تحول علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبائی با همه امکانات در اختیار این شورا خبر داد.

جناب استاد خسروپناه استاد مدعو شورا، در بیاناتی مبسوط، سوالاتی را مطرح کردند و خواستار پژوهش و تفکر بر روی این سوالات بودند: 1. رابطه دین و علوم اجتماعی چگونه است؟ 2. آیا این دو همدیگر را تقویت می‌کنند یا تضعیف؟  ایشان افزود، منظور ما از علوم اجتماعی، علوم اجتماعی مدرن است. ما با توجه به رویکرد و روش حکمی _ اجتهادی به علوم اجتماعی _ اسلامی می‌رسیم. 


در پایان جلسه حجت الاسلام و الامسلمین اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه علامه طباطبائی در جمع صمیمانه اعضای شورا ضمن تشکر از حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی و جناب آقای دکتر سلیمی برای حمایت موضوع تحول علوم انسانی بر همت و  توجه هر چه بیشتر اندیشمندان علوم انسانی تاکید کردند و به پای صحبت‌ها نقطه نظرهای اساتید محترم نشستند. 

 

گزارش تصویری مراسم
عکس: یوسف حقی

 


 

 


                                   

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی- 25 آذر 1397 

 


١١:٢٤ - دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٥٤٧٢٠١    /    تعداد نمایش : ١٠٣٥خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>