چاپ        ارسال به دوست

ششمين نشست تحول در علوم انساني در نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها برگزار شد

ششمین نشست تحول در علوم انسانی با حضور حجت الاسلام و الامسلمین حاج آقای اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی ، استاد خسرو پناه رئیس موسسه حکمت و فلسفه و اساتید دانشگاه علامه طباطبائی در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.


استاد خسروپناه در این جلسه با شمردن انقلاب‌ها در غرب بیان داشتند قرن نوزدهم قرن انقلاب علوم انسانی به حساب می‌آید. ایشان با بیان اینکه ما در علوم انسانی باید دنبال نظریه پردازی برای تحول ساختاری باشیم افزودند؛ ساختارهایی که در پی مقاصد شریعت هستند مفیدند و نظریه‌های انتزاعی محض کاملا ناکارآمد هستند. ما باید ساختارها را با گفتمان تحلیل کنیم. ساختارها ساخته عقلانیت هستند، عقلانیتی که زاییده علوم انسانی است.
رئیس موسسه حکمت و فلسفه  افزود: فرق است بین علوم انسانی اسلامی با اسلامی سازی علوم انسانی. در بعد علوم انسانی اسلامی باید به دنبال نظریه‌های با مبنای اسلامی بود  ولی در بعد اسلامی سازی علوم انسانی، یعنی علومی که تولید شده است را اسلامی کنیم یا مثلا به ساختارهای آموزشی سرفصل‌هایی را اضافه کنیم.
استاد خسروه پناه با بیان اینکه اساتید و نخبگان باید جسارت در اندیشیدن داشته باشند تاکید کردند، امروزه حجاب‌ها و زندان‌های معرفتی گروههای علمی در دانشگاهها، مانع جسارت در اندیشیدن هستند. 

در پایان جلسه اساتید دانشگاه به بیان سوالات و نقطه نظرهای خود پرداختند. 

گزارش تصویری نشست :
عکس: یوسف حقی


 

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی


١٥:٠١ - دوشنبه ١٠ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٥٤٧٩٣١    /    تعداد نمایش : ٨٠٨خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>