چاپ        ارسال به دوست

دیدار کمیته علمی همایش نقد مبانی سلفی گری با حضرت آیت الله مکارم شیرازی

 دیدار کمیته علمی همایش نقد مبانی سلفی گری با حضرت آیت الله مکارم شیرازی با معیت رئیس محترم دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس دانشکده الهیات آقای دکتر ایران زاده با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشکده ادبیات صورت گرفت.

 

 

جناب دکتر حسین سلیمی رئیس محترم دانشگاه علامه طی سخنانی فرمودند: در جهان اندیشه می طلبد نقد جدی سلفی گری را داشته باشیم، و گفتمان جایگزین را ارائه دهیم. در فضایی هستیم که سلفی گری با کمک ابزارهای مالی فضاهای مختلف را در بر می گیرد. ما نیز بر آن شدیم که همایش مستمری را با همکاری علما و اندیشمندان دانشگاههای مختلف و حوزه های علمیه در نقد مبانی سلفی گری و ارائه اندیشه جایگزین برای آن ارائه کنیم.

امروز دانشگاه علامه پیشتاز نظریه پردازی بر اساس مفاهیم دینی و بومی در دانشگاههای گشور است. و این محصول زحمات تمام روسای دانشگاه است. در طول دو سال گذشته دویست کرسی نظریه پردازی بر اساس اندیشه های دینی و بومی در رشته های مختلف علوم انسانی در دانشگاه برگزار شده است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر خلعتبری دبیر علمی همایش نقد مبانی سلفی گری نیز بیان داشتند:  در رابطه با این همایش حمایت های بی دریغ جناب دکتر سلیمی و اندیشمندان را داشتیم ، بیش از صد چکیده مقاله به همایش ارسال شده که حدود هفتاد چکیده پذیرفته شد و بیش از شصت مقاله علمی بدست رسیده، ان شاء الله مطبوعات این مقالات، راهگشای پر برکتی برای مجامع علمی باشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی(دامت برکاته) طی بیاناتی فرمودند:

سلفی گری و وهابیت ریشه در جمود و افراطی گری دارد و لذا محصول آن کشتار و ویران گری و مفاسد اخلاقی است و نباید اینها را بخشی از اسلام دانست زیرا بعضی از آیات قران که مطابق امیالشان است را گرفته و تعداد زیادی از آیات دیگر را رها کردند. ریشه این مباحث سیاسی است.

پایان عمر وهابیت و سلفیت نزدیک است باید به پایان یافتن آن مانند مارکسیست ها در شوروی سابق کمک کنیم.

ایشان در ادامه فرمودند: دارالاعلام بخشی است که سالها روی این برنامه سلفی گری کار کرده است و شاخه هایی از دارالاعلام در اهواز و شیراز برای آموزش و تربیت نیرو تشکیل شده است. کنگره تکفیری ها که بر پا شد آثار مکتوب زیادی از خود بر جا گذاشت از این آثار استفاده کنید و کتابی تحت عنوان «زادگاه تروریسم» که 80 منبع محکمه پسند در آن استفاده شده به طور قطع ثابت می کند که زادگاه تروریسم فعلی در عربستان است .

هرگز به حالت انفعالی با اینها برخورد نکنید بلکه تهاجمی باشید.

به این همایش اکتفا نشود بلکه این را در دانشگاه به صورت رشته در آورید و ادامه دهید تا حصول نتیجه کامل.

 


٠٩:١٢ - پنج شنبه ٢ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٥٥٠١٩١    /    تعداد نمایش : ٢٦٧خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>