چاپ        ارسال به دوست

دهمين نشست تحول در علوم انسانی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه برگزار شد

به همت بسیج اساتید و نهاد رهبری دانشگاه علامه طباطبائی، دهمین نشست از سلسله نشست‌های تحول در علوم انسانی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه  با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌آقای اکبری اقدم ضمن عرض تبریک ایام ولادت باسعادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) به نقل از سخنان مقام معظم رهبری در سال 84 افزودند، طبق فرمایش رهبر انقلاب دوشاخه اصلی در علوم وجود دارد؛ علوم انسانی و علوم پایه؛ هرکدام از این علوم در جای خوشان بسیار بااهمیت می‌باشند. مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن اشاره به انتشار بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری، نقش علوم انسانی و نخبگان و اساتید آن در راستای بیانیه اخیر حضرت آقا در این را خصوص بسیار مؤثر دانستند. 

در ادامه نشست جناب استاد خسرو پناه فرمودند، بحث علوم انسانی سه ساحت دارد 1. ساحت معرفتی 2. ساحت کارکردی 3. ساحت ساختاری؛ موضوع موردبحث ما در ساحت معرفتی است. همچنین دو مؤلفه در تحول علوم انسانی وجود دارد؛ اول مبانی و بعد روش، هم مبانی عام و هم مبانی خاص بر روی تحول اثرگذارند. ایشان افزودند جلسه قبل در مورد مبانی عام توضیح داده شد، که مبانی هستی‌شناسی بود، اما در بحث مبانی انسان‌شناسی دارای مبناهای مهمی است. 1. مادی 2. مجرد.

استاد خسرو پناه بیان کردند، اولین مبنا این است که انسان مخلوق خداست و دارای دو بعد است.  علامه طباطبائی و شهید مطهری در تفسیر المیزان اصالت را با جامعه می‌دانند. اما استاد مصباح قائد به اصالت فرد هستند. 

به نظر استاد خسرو پناه همنانطوری که ساحت انسان از روح و جسم تشکیل‌شده و درهم‌تنیده است، ساحت فردی، اجتماعی و تاریخی انسان نیز درهم‌تنیده هست. به این صورت که ما یک ساحت فردی و اجتماعی داریم که در بستر یک اجتماع و یک بستر فرهنگی و تاریخی خاص رشد کرده و به اینجا رسیده‌ایم.

در پایان نشست نیز اساتید دانشگاه به بیان سوالات و نقطه نظرات خود پرداختند.

با گزارش تصویری نشست همراه باشید:
عکس از یوسف حقی، نهاد رهبری دانشگاه

  

روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی

 


١٦:٢٥ - يکشنبه ١٢ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٥٥٠٦٦٦    /    تعداد نمایش : ٧٨٧خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>