چاپ        ارسال به دوست

همایش ملی نقد مبانی سلفی گری با همكاري دفتر نهاد رهبري و با پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دانشکده ادبیات و معارف اسلامی افتتاح، و برنامه های این همایش کلید خورد.

در ابتدای این همایش ملی بعد از طی مقدمات،دبیر علمی حجت الاسلام والمسلمین دکتر خلعتبری در سخنانی با خیر مقدم به میهمانان و کمیته علمی و اساتید و دانشجویان، بیان کردند: که دبیرخانه این همایش بیش از 120 چکیده دریافت کرده که 76 عنوان از آن پذیرفته شد که در موضوعات ماهیت شناسی سلفی گری، مبانی و ابعاد کلامی، مبانی و ابعاد تاریخی، ابعاد فقهی، ابعاد جامعه شناختی و مسائل تطبیقی و میان رشته ای می باشد. و از مقالات زیادی که حاصل شد 20 درصد از آنها مورد تایید نبود اما بقیه پذیرفته شد که در مجموعه ای منشر خواهد شد.

ایشان بیان داشتند در صبح از سخنران ویژه جناب آقای دکتر فرمانیان سلفی شناس معاصر استفاده خواهیم کرد و در نوبت عصر در خدمت آقای دکتر فلاح زاده با موضوع تطور سلفیه از دیدگاه جامعه شناختی، هستیم. در ادامه وی طی جملاتی درباره سلفیه، عقل را بعنوان محور بنیادین مکتب ها و ایدئولوژیها دانستند که ضعیف شدن آن موجب بدعت در دین می گردد. دین امر جامعی است که عقل رابط میان دین و جوامع می باشد.

 

در ادامه پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی(دامت برکاته) به همایش، توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر بصیری قرائت شد، این مرجع عالیقدر مرقون داشتند که وهابیت بلای بزرگی برای بشریت است و حتی غیر مسلمانان هم از این بلا در امان نبودند. محصول نامشروع این مکتب اگر آنرا مکتب بدانیم همان داعش است و در کتاب زادگاه تروریسم با 80 منبع محکم با گروهی از محققین ثابت کردیم که زادگاه اصلی آنها عربستان سعودی است. دانشمندان و اندیشمندان وظیفه دارند با بیانات منطقی و مستدل و ارائه مدارک حقایق را روشن و مبانی آن‌ها را نقد کنند تا از نظر فرهنگی نیز گرفتار شکست کامل شده، افراد فریب خورده هدایت گردند.
امیدوارم این همایش شما بتواند گام مهمی در این راه بردارد و در روشن ساختن انحرافات فکری و عقیدتی موفق شود. باز هم به سهم خود از همه شما عزیزان تشکر می کنم.

سخنرانی مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر اکبری اقدم در بیانات مهمی ابراز داشتند از روح فرمایشات رهبر انقلاب چند کلید واژه در موضوع این همایش می نوان برداشت کرد. و آن عبارت از این است که یک نوع جهالت همراه با افراطی گری در این گروهها بروز و ظهور دارد. جهالتی که ناشی از خوب تبلیغ نشدن اسلام می باشد. و نیز افراطی گریِ بخشی از جامعه جهانی است.که طبعا جامعه جهانی تمایل ندارد بیداری و انسجام و وحدت اسلامی بوجود آید. بهترین کاری که می شود انجام داد تعمیق اندیشه ها و باورهای دینی است.

معرفی و نقد عالمانه این حرکت ها باید در جامعه علمی و نخبگانی انجام گیرد و از طرفی چشم به آینده که تمدن نوین اسلامی رقم خواهد خورد موتور پیشران در گذر از این بحرانها است.

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر مهدی فرمانیان سخنران ویژه همایش فرمودند: فرق است میان سَلَف گرایی و سَلفی گرایی. سَلف گرایی از قرن اول در میان مسلمین وجود داشته همه اهل حدیث در طول تاریخ سَلف گرا بودند، روش اهل حدیث سَلف گرایی بود و گرایش اشاعره استفاده از عقل در فهم دین بود اما سَلفی گری اختصاصا از ابن تیمیه بوجود آمده است. او یک اهل حدیثی و حنبلی است که مکتب سلفیه را تاسیس کرد و بعد از آن سَلفی گری بوجود آمد، هنوز تعریف واحدی میان محققین از سلفیه وجود ندارد

امروزه تحت تاثیر ابن تیمیه شش جریان سلفی در جهان اسلام وجود داردکه عبارتند از: وهابیت، دیوبندیه، اخوان المسلمین، سلفی های جهادی، سلفی زیدی، سلفی شیعی، که هر کدام از اینها در مبانی معرفت شناسی، روش شناسی، هستی شناسی، انسان شناسی، رجال و حدیثی و تفسیری و معنا شناسی به شدت با هم تفاوت دارند.

در ادامه روند همایش به ارائه مقالات توسط نویسندگان در قالب چهار نشست پرداخته شد.

  
   
  

روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی

 


٠٩:١٦ - چهارشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٥٥٠٨٠٣    /    تعداد نمایش : ٤٨٥خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>