چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصی آسیب‌شناسی بحران‌هاي پولي و بانكي و راه‌حل‌هاي برون‌رفت از آن در دانشكده اقتصاد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی، نشست تخصصی آسیب‌شناسی بحران‌هاي پولي و بانكي و راه‌حل‌هاي برون‌رفت از آن در 10 اردیبهشت ماه در دانشكده اقتصاد برگزار شد. در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفری معاون نهاد رهبری دانشگاه اقتصاد ضمن تشکر از اساتید محترم که در این جلسه شرکت کردند به تشریح موضوع نشست که به آسیب‌شناسی نظام پولی و بانکی و راه‌حل‌های برون‌رفت از آن از منظر اقتصاد متعارف و اقتصاد اسلامی اشاره نمودند. همچنین برگزاری این دست نشست‌ها را از رسالت‌های دفتر نهاد رهبری در دانشگاه دانستند.


 حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای دکتر توسلی با بیان اینکه در بحث بحران مشروعیت و بحران پولی و بحران بانکی که هم‌اکنون با آن درگیر هستیم باید باید ببینیم چه برنامه‌هایی باعث شده که سیاستمداران اقتصادی ما خودشان را لایق این سیاست‌های اقتصادی می‌دانند و هیچ ابایی از عواقب این سیاست‌ها در عرصه اقتصاد ندارند.

این عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد در ادامه افزودند؛ اگر سیاستمداران اقتصادی و مشاوران فقه درک صحیح‌تری از مسئله پول و شناخت پول داشتند و آن را می‌پذیرفتند باید از مردم عذرخواهی می‌کردند. پس ما باید اول اندیشه‌ها را تغییر بدهیم. تا زمانی که این اندیشه‌های موجود پولی و بانکی در بانک مرکزی وجود دارد هیچ سیاستی نتیجه نخواهد داد.

جناب آقای دکتر شاکری سخنران بعدی نشست با بیان اینکه سیاستمداران ما از رها کردن متغیرهای کلیدی بی‌ثباتی در اقتصاد ایجاد کردند و بخشی از نقدینگی رو به‌صورت پسیو ارائه کردند. این مسئله فقط با تغییر سیاست درست می‌شود. در دولت‌های مختلف سیاست‌های پولی و بانکی به‌صورت یکسان باعث افزایش نقدینگی شده؛ چون همه به‌نوعی به رهاسازی متغیرهای کلیدی اعتقاد داشته‌اند و آن را انجام داده‌اند. 

ایشان افزودند در مسئله بحران بانکی، بنده اعتقاد دارم ما در مورد بانک‌هایمان بحران نداریم بلکه باید شفافیت ، اجرای قانون و پرهیز از فساد داشته باشیم. این مسئله از هر چیزی برای نظام بانکی ما مهم‌تر است.

 در پایان جناب آقای دکتر مجاهدی بیان نموند که وقتی مردم پول را به‌عنوان یک قرارداد اجتماعی می‌پذیرند و انتشاردهنده آن اعم از دولتی یا بانک‌های تجاری یا بانک‌های خصوصی در انواع شکل پول در حقیقت یک انحصارگر هستند و ذاتاً انحصارگر هستند و این سؤال جدی مطرح می‌شود که در اقتصاد آیا انحصارگر می‌تواند به‌عنوان نفع شخصی خودش پول بیشتری را در جامعه تزریق کند تا خودش نفع بیشتری بکند؟

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد بازرگانی افزودند،  اگر خلق اعتبار بانکی را جلوگیری کنیم و اگر دولت‌ها را هم برای پول جدید خلق کردن جلوگیری کنیم .همچنین اگر کسری بودجه خود را از جیب بانک مرکزی پرداخت نکنند و پایه پولی رشد نکند و نقدینگی رشد نکند مطمئناً قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند و اگر قیمت‌ها کاهش پیدا بکند حجم پول حقیقی نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

 


گزارش تصویری: یوسف حقی

نهاد رهبری دانشگاه


١٦:٢٠ - يکشنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٥٥٢٧٨٦    /    تعداد نمایش : ٣٩٨خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>