چاپ        ارسال به دوست

سومین جلسه مباحث ازدواج موفق توسط دکتر نعیمی دوشنبه 98/09/18 در مسجد امام علی(ع) برگزار شد.

در این برنامه دکترنعیمی با مرور مباحث جلسات گذشته ازدواج موفق، از جمله شروط مثل بلوغ و اصول حاکم بر انتخاب همسر، ملاکها و معیارها را مورد بررسی و مداقه قرار دادند.

ایشان بیان کردند ملاکها را باید به دو بخش : ملاکهای ضروری و ملاکهای غیر ضروری تقسیم کرد. اگر ملاکهای ضروری را طرف مقابل نداشت این مورد قابل مذاکره نمی باشد و اینکه ازدواج می کنم و بعد درست تربیتش می کنم این در واقع محقق نخواهد شد.

ملاک اول: سلامت جسمانی و روانی است. عواطف نباید بر نگرش ها و شناخت ها غلبه پیدا کند این معیارها را باید توجه کرد. در حوزه روانشناختی حتما سلامت باید وجود داشته باشد. ازدواج درمان برای مشکلات روانی نیست. دومین معیار: ایمان و اعتقادات مذهبی می باشد. کسانی که پایبندیهای دینی نداشته باشند در ازدواج به اینها نمی شود تکیه کرد، ایمان رابطه انسان با دیگران و خودش و طبیعت را تحت تاثیر قرار می دهد، آدمهای با ایمان مطمئن ترند و مشکلات زندگی را بهتر حل می کنند. معیار بعدی بحثهای شخصیتی است. شخصیت کنش و واکنش هایی است که باعث بوجود آمدن مولفه هایی در فرد می شود. در بحث شخصیت قائل به تشابه هستیم نه تمایز.

کسانی که در یک پیوستار شخصیتی تیپ های شخصیتی نزدیک به هم دارند مناسب برای ازدواج با هم می باشند.اساسا هیچ کسی برای تغییر ازدواج نمی کند. تیپ شخصیت، سبک زندگی و تیپ زندگی تولید می کند. چند تیپ اصلی عبارتند از: 1- تحلیل گرها که کندند و دیر واکنش نشان می دهند حرف آدمهای مختلف را گوش می کنند و دقیق عمل می کنند.

نقطه مقابل این تیپ تکانشی ها هستند و بر عکس تیپ اول هیجانی رفتار می کنند. این تیپ اول و دوم نمی توانند با هم ازدواج موفقی داشته باشند. تیپ سوم صمیمی ها هستند که اهل روابط اجتماعی و تعاملند، می خواهند همه را از خود راضی نگه دارند و برون گرا و کمک گرا هستند این تیپ با تیپ درون گرا مناسب برای ازدواج نیستند.


دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علامه طباطبائی


١٥:٣٦ - دوشنبه ١٨ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦١٦٨٧    /    تعداد نمایش : ٣٥٢خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>