چاپ        ارسال به دوست

چهارمین جلسه ازمباحث الگوهای قرآنی امروز شنبه 1398/09/23 در مسجد امام علی(ع) با بیان حجت الاسلام و المسلمین شریفی برگزار شد.

 

ایشان در ادامه این مباحث بیان کردند یکی از مهمترین روشها که انسان را به فضائل اخلاقی می رساند اسوه ها و الگوها می باشند. ادبیات دینی ما سرشار از اسوه ها  و الگوهاست . از بین کتابهایی که در این زمینه نوشته شده است کتاب سیمای فرزانگان است که نقش الگویی خوبی می تواند داشته باشد.

در سوره مومنون، ویژگیهای مومنین را بیان فرمودند خدای متعال به راحتی وعده رستگاری نمی دهد. اما در این سوره می فرمایند رستگاری قطعی است. یکی از ارکان خودآگاهی همین ترسیم اهداف در قالب اهداف کوتاه مدت و بلند مدت و برنامه ریزی برای رسیدن به آن و تعیین چشم انداز است. اما در کنار این اهداف اهداف متعالی و مهمتر وجود دارند. اینها اهدافی هستند که رستگاری در آن است. امام محمد باقر(ع) می فرمایند: زمان خود را به چهار قسمت تقسیم کن. و در قسم اول به عبادت خدا بپرداز و قسم دوم را به زانو زدن در محضر عالم ربانی که رذائل نفسانی شما را بگوید و به فضائل مزینت کند اختصاص بده . قسم سوم از وقت را بعنوان معاش و اقتصاد خانواده و قسم چهارم را اختصاص به لذت بردن از تفریحات حلال بده.  مانند کوهنوردی و...

 در ویژگی بعدی می فرمایند مومنین کسانی هستند که واجب مالی زکات را انجام می دهند. می توان این را به تزکیه و تطهیر از تفاسیر برداشت کرده که یکی از راههای تزکیه و تطهیر، پرداخت واجبات مالی و صدقه است. که می فرماید: «خذ من اموالهم صدقه تطهرهم»

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علامه طباطبائی

 

 


١٦:٢٧ - شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦١٨٧٠    /    تعداد نمایش : ٣١١خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>