چاپ        ارسال به دوست

آیین رونمایی از کتب دهگانه مکتب انقلاب اسلامی ، دوشنبه، ۲۵ آذرماه، با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حجت‌الاسلام ثقفی، رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی، برگزار شد

در این مراسم با خوشآمد گویی حجت الاسلام و المسلمین اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، آقای دکتر سلیمی رئیس دانشگاه طی سخنانی درباره روند شکل گیری و تکامل تمدن ها اظهار کرد در شرایطی که اخبار روز و تحولات پر سرعت در عرصه اجتماعی اتفاق می افتد زمان اندیشیدن به مباحث پایه و اساسی در عرصه تفکر اسلامی است. انقلاب اسلامی پایه‌گذار نوع جدیدی از زیست انسان با نگاهی متفاوت به خیر و شر و ... بوده است. این رویکرد، نطفه‌ها و بذرهای شکل‌دهی به تمدن جدید را کاشته، بذری که روز به ‌روز رو به تکامل است. تلاطم‌های لحظه‌ای در عرصه‌های اجتماعی و ... در جریان تکامل تمدنی خللی ایجاد نمی‌کند. بنیاد مرصوم تمدنی زمانی ایجاد می‌شود که از فرازوفرودها سربلند بیرون بیاید. در همین جریان است که نقش دانشگاه برای فهم و طراحی مبانی اهمیت دارد. رئیس دانشگاه علامه گفت: مجموعه کتب ده‌گانه انقلاب اسلامی چراغ راه و هدایت کننده پیروزی انقلاب اسلامی و ترویج کننده تمدن اسلامی در کل جهان است؛ کتب ده‌گانه انقلاب، به تحقق تمدن اسلامی در جهان کمک می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی حجت قطعی و وقوعی بر بحث تحقق نظام و جامعه مبتنی بر تفکر اسلام‌ ناب در عالم بود، افزود: در پاسخ  به این پرسش که آیا انقلاب به پایان رسیده و یا ادامه دارد، حضرت امام(ره) و رهبری پاسخ داده‌اند. هدف انقلاب و مردم، اکتفا به ساقط کردن نظام سیاسی شاهنشاهی و جایگزینی نظام سیاسی جدید نبود. موضوع بسط تفکر انقلابی در جامعه ایران و هم در بیرون در قالب حمایت از جریاناتی که در این مسیر حرکت می‌کنند هدف اصلی انقلاب مطرح می‌شود.

آقای رستمی ادامه داد: امام در جریان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ مطرح می‌کنند که جنگ فقر و غنا، جنگ حق و باطل، جنگ اسلام و ‌کفر پایان ناپذیر است و این طور نیست که با پایان جنگ و پذیرش قطعنامه این مبارزه به پایان رسیده باشد. فهم آنچه انقلاب می‌خواست و انقلابیون پیگیری می‌کردند ما را به این نقطه می‌رساند که فرایند اهداف انقلاب اسلامی با تاسیس نظام اسلامی به پایان نمی‌رسد. در بیانات مقام معظم رهبری همین تفکر به صورت جدی‌تر دنبال می‌شود. بنابراین تعبیر مکتب انقلاب را تعبیر به مسیر ترسیم شده انقلاب از سوی رهبران انقلاب می‌کنند.

ایشان به وظایف افراد در رسیدن به مرحله ساخت جامعه اسلامی اشاره و بیان کرد: تحقق و شکل گیری عبودیت در تمام  رفتارهای انسانی با هدف‌گیری برای تعالی انسانی در جامعه از وظایف این مسیر است، وظیفه دیگر این است که در تعارض بین منافع دنیوی و رستگاری اخروی، ترجیح با رستگاری اخروی باشد.

در ادامه حجت الاسلام ثقفی رئیس بنیاد فرهنگ‌ و اندیشه اسلامی نیز در این مراسم در سخنانی با بیان اینکه بدون ایدئولوژی نمی‌توان مکتب را به وجود آورد، اظهار کرد: عدم پیشرفت‌ها و تحقیرها به دلیل عدم توجه به مکتب‌هاست. مکتب به ما خواهد گفت هدف چیست و منزل‌ها کدامند. اگر این مکتب ترویج و مورد مفاهمه اندیشمندان قرار بگیرد آثاری

در عرصه نظری و عملی خواهد داشت. در  عرصه نظری شاهد تحول در چهار لایه از جمله رفع تزاحم‌ها، انباشت ثروت علمی، تحول در نگاه راهبردی به اسلام و تحول در روش فهم سازگار با اسلام خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بیانات رهبری در آذر ۷۹ گشایشی علمی ایجاد کرد، گفت: آثار مکتب در عرصه عملی شامل وحدت نخبگان و خواص، برهم زدن صفبندی‌های کاذب، شتاب بخشی به حرکت انقلاب اسلامی، ایجاد وحدت نظر نیروهای انقلاب، رعایت اولویت‌ها در برنامه‌ریزی، مدیریت تهدیدهای دشمن و امکان تحلیل کارآمدی نظام و نگاه کلان و راهبردی به نظام و ... است. ایشان در خاتمه با اشاره به مسیر طی شده انقلاب گفت: مسیر انقلاب تا رسیدن به تمدن آرمانی ادامه دارد و انتظار انقلاب این است که تلاشگران دست از مجاهدت برندارند.

در پایان مراسم از کتب دهگانه رونمایی و پرده برداری شد و این کتابها در منظر عموم قرار گرفت


١٥:٠٩ - چهارشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦٢١٠١    /    تعداد نمایش : ٤٢٨خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>